Arhivă : Agenda de concert Înapoi
Concertele Filarmonicii George Enescu
Aici puteți consulta concertele Filarmonicii George Enescu din perioada 2 - 9 aprilie.
Miercuri, 2 aprilie, ora 19:00, Sala Mare
Turneul național Playlist
MATEI IOACHIMESCU - flaut
HORIA MAXIM - pian
Program:
- Johann Sebastian Bach - Sonata în mi bemol major, BWV 1031
- Enrique Granados - Dans spaniol nr. 5
- Maurice Ravel - Piesă în formă de habaneră
- Cécile Chaminade - Concertino
- Claude Debussy - Preludiu la după-amiaza unui faun
- Benjamin Godard - Suită, op. 116
- Piotr Ilici Ceaikovski - Aria lui Lenski din opera "Evgheni Oneghin"
- Georges Bizet/ François Borne - Fantezie briliantă pe teme din opera "Carmen"
Miercuri, 2 aprilie, ora 19:00, Sala Mică
BENIAMIN CHIRCĂ - violoncel
Program:
- Johann Sebastian Bach - Allemande și Courante din Suita nr. 3, în do major, pentru violoncel solo, BWV 1009
- Paul Constantinescu - Cântec vechi
- David Popper - Poloneza de concert în re minor, op. 14
IONUȚ CIBOTARIU - pian
Program:
- Franz Liszt - Sonata în si minor
- George Enescu - Pavana din Suita op.10 in Re major
IERONIM GUGU
Program:
- Constantin Silvestri - Piesa de concert nr. 3
- Robert Schumann - Kreisleriana op.16
Recital organizat în colaborare cu Fundația Remember Enescu
Vineri, 4 și sâmbătă, 5 aprilie, ora 19:00, Sala Mare
Orchestra simfonică a Filarmonicii "George Enescu"
Dirijor: GERD SCHALLER
Solist: VINICIU MOROIANU
Program:
Johannes Brahms
- Concertul nr. 2, în si bemol major, pentru pian și orchestră, op. 83
- Simfonia nr. 1, în do minor, op. 68
Marți, 8 aprilie, ora 19:00, Sala Mare
NICOLAE MAXIM - flaut
FELICIA GRECIUC - oboi
LAURENȚIU DARIE - fagot
ANNA MIRESCU - soprană
MIRUNA VIDICAN - harpă
Program:
- Joseph Haydn - Trio londonez nr. 1, în do major, Hob. IV: 1
- Jean Baptiste Loeillet - Trio nr. 16
- Georg Philipp Telemann - Triosonată în do minor
- Hector Berlioz - Copilăria lui Christos
- Violeta Dinescu - Hore de flori pe versuri de Magda Isanos p.a.
- Doru Popovici - Sus pe versuri de Lucian Blaga
- Bertold Hummel - Trio, op. 60 p.a.
Prezintă: PETRE CODREANU
Marți, 8 aprilie, ora 19:00, Sala Mică
Recital de violoncel
ELLA BOKOR
MIRCEA MARIAN
Program:
- Reinhold Glière - Duete pentru violoncel, op. 53
- David Popper - Selecții din Suita op. 16
- Giovanni Sollima - Violoncelles, vibrez!
Invitați: Membri ai orchestrei Violoncellissimo
Coproducător: Radio România Muzical
Miercuri, 9 aprilie, 19:00, Sala Mică
Recital de pian la patru mâini
ADINA COCÂRGEANU
JAN DARREL JENSEN
Program:
- Wolfgang Amadeus Mozart - Sonata în re major, KV 381
- Richard Wagner - Poloneză în re major
- Anton Arenski - Kuckuck
- Max Reger - Vals
- Gabriel Fauré - Suita Dolly
- Johannes Brahms - Dans ungar nr. 12 în re minor
- Johannes Brahms - Dans ungar nr. 21 în mi minor
- Antonin Dvorak - Dans slav Nr. 11, în fa major, op. 72
- Erik Satie - La Belle Excentrique
Eveniment organizat în colaborare cu UNIMIR-Uniunea Muzicienilor Interpreți din România
Biletele se pot cumpăra de la Casa de bilete a Ateneului Român, str. Esarcu nr. 5.
Program: marți - vineri: 12.00 - 19.00; sambătă - duminică: 16:00 - 19:00 (când sunt programate concerte). Telefon: 021.315.68.75
Se pot face rezervări și pe site-ul www.fge.org.ro